Rozwijane Menu

31 stycznia 2015

Aurora borealis - czyli o co nam tak właściwie chodzi?

Aurora borealis - zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym(dwubiegunowym). (Więcej słów o zorzy).

Zdjęcie pobrane z serwisu http://www.podroze.pl/
No fajnie! A tak po polsku?
Jest to zjawisko świetlne, które w czasie dobrych warunków na niebie wyświetla nam niesamowity spektakl, obraz, który za każdym razem jest unikatowy. Raz może delikatnie migotać, a innym razem będzie wyglądał jak snująca się po niebie wstęga.

W jaki sposób powstaje zorza?
Powstawanie zorzy polarnej zależy od wiatru słonecznego (czyli strumienia cząsteczek wypływających ze słońca, składającego się z protonów i elektronów), który dociera do pola magnetycznego ziemi łączącego bieguny magnetyczne. Docierający wiatr powoduje wzbudzenie atomów w obszarze polarnym, a co za tym idzie powstanie zorzy.
Więcej informacji na stronie http://www.scienceinschool.org/print/4213 oraz na poniższym filmie (uwaga wersja po angielsku).


W jaki sposób powstają kolory zorzy?
Kolor zależy od intensywności linii emisyjnych. oraz od określonego gazu:
  • czerwony i zielony to tlen;
  • bordo oraz purpura - azot;
  • niebieski i fioletowy - wodór i hel.
Gdzie można obserwować zorzę?
Najlepiej udać się w okolice koła podbiegunowego ponieważ zorza powstaje w promieniu 2,5 tys km od koła podbiegunowego, a swym zasięgiem obejmuje Północną Skandynawię, Islandię, Grenlandię, Alaskę, Płn. Kanadę i Syberię.

Kiedy obserwować zorzę?
Obserwacja zorzy polarnej zależy od aktywności słońca (jego cyklu), który przypada co 11 lat. Co jedenaście lat słońce się budzi do życia i na jego powierzchni powstają plamy. Plamy wybuchają, a cześć wybuchu przedostaje się do ziemi w postaci wiatru słonecznego. 2015 rok jest ostatnim, w którym można zobaczyć silną zorzę, po tym czasie słońce znowu na kilka lat uspokoi się.
W zeszłym roku był tak silny wybuch na słońcu, że zorzę można było oglądać w Polsce. Niektórzy uchwycili to na zdjęciach.
Zdjęcie z servisu http://rawjet.com/

Więcej zdjęć oraz filmów z zorzy widzianej w Polsce na stronie http://rawjet.com/?article,1775,1,zorza-polarna-w-polsce

No dobrze... jeśli już wstrzeliliśmy się w czas kiedy aktywność słońca jest duża, to co dalej?
  1. Spektakl najlepiej oglądać od wczesnej jesieni do później wiosny.
  2. Wybierając się na północ, koniecznie sprawdź w jakiej fazie jest księżyc (polecam bardziej nów niż pełnię, gdzie księżyc może bardzo jasno świecić, umniejszając tym wyczekiwane zjawisko).
  3. Obserwacje aurory najlepiej rozpocząć wybierając się w czasie bezchmurnej nocy w godzinach 20:00 - 1:00 gdy powietrze jest suche (choć okazuje się że nie ma to dużego wpływu) w miejsce które będzie oddalone od świateł cywilizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz