Rozwijane Menu

14 sierpnia 2015

W czasie upałów lub złej pogody - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Ostatnio doskwierały nam upały, a teraz pada deszcz co robić w takim czasie? Najlepiej zjechać pod ziemię :) Z pomocą przyszła nam Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
90 minut chodzenia w stałej temperaturze 10 stopni. SUPER!
W ciągu 1,5h chodnikami przeszliśmy 1740 m oraz przepłynęliśmy 270 m łodziami, a to wszytko pod czujnym okiem przewodnika. Nasza wycieczka zaczęła się w Muzeum Multimedialnym gdzie słuchaliśmy opowieści jak to było kiedyś. Po krótkiej historii zjechaliśmy 40 metrów w dół szybem "Anioł"
Przeszliśmy do pierwszej komory "Srebrnej" która jest zachowana w stanie pierwotnym z odtworzonym stanowiskiem pracy gwarków (zdjęcie powyżej).
Kolejną komorą „Zawałowa” to miejsce gdzie możemy zobaczyć narzędzia gwarków, drewniane wózki z końca XVIII wieku oraz olbrzymie głazy dolomitu, które osunęły się ze stropu, tworząc zawał.
Niektóre fragmenty komory były dodatkowo eksponowane poprzez odpowiednio nakierowane oświetlenie. Wychodząc z komory „Zawałowej” kierowaliśmy się do największej komory „Niskiej” max 1 m wysokości, a stamtąd do zasypanego szybu "Szczęść Boże",w obrębie którego znajduje się przystań z kolejną atrakcją - podziemny przepływ łodziami.
 
Zasiedliśmy do łodzi i ruszyliśmy wąskim korytarzem (270 m, głębokość 80 cm) do szybu zwanego "Żmija". W tym czasie dowiedzieliśmy się kilku fajnych historii związanych z szybem Aniela oraz Żmija.
Jak tylko wysiedliśmy z łodzi po mału zaczęliśmy się kierować do wyjścia.

 
W ostatnich metrach na chodniku obejście zaobserwowaliśmy kilka rodzajów współczesnej obudowy chodnikowej takich jak obudowa łukowa, prostokątna i murowana.
 

Sonia cierpliwie czeka na naszą kolejkę do windy.
Na sam koniec poszłyśmy jeszcze do skansenu maszyn parowych, który mieści się na powierzchni kopalni.
 

Więcej informacji na temat zwiedzania znajdziecie na stronie: Kopalnia Srebra - zwiedzanie

Cena uzależniona jest od ilości osób (ceny biletów normalnych):
powyżej 19 osób - 27 zł,
13-18 osób - 29 zł
7 - 12 osób - 31 zł
4-6 osób - 35 zł

My byłyśmy w czasie weekendu gdzie bardzo szybko tworzyła się grupa i za wejście zapłaciłyśmy 27 zł.

Więcej informacji odnośnie cen, dojazdu i godzin otwarcia znajdziecie na stronie: Kopalnia Srebra - cennikBrak komentarzy:

Prześlij komentarz