Rozwijane Menu

06 grudnia 2015

Z wizytą u świętego Mikołaja

Każdy z nas w dzieciństwie pisał list do świętego Mikołaja licząc na wymarzone prezenty, część z nas zostawiała listy na oknie część pod poduszką, dodatkowo zostawialiśmy ciasteczka, mleko czy nawet owoce, które na następny dzień znikały, a koło naszego łóżka pojawiał się prezent. Oczywiście mamy wielu pomocników Mikołaja w Polsce i na świecie, ale przyjęło się że miejscem gdzie żyje i mieszka TEN właściwy jest koło podbiegunowe w Laponii.

W tym roku udało się nam je zobaczyć dlatego w ten wyjątkowy dzień pragniemy go Wam przybliżyć.
 
Wioska świętego Mikołaja leży około 8 km od Rovaniemi w Finlandii i jak się okazało jest to bardzo duży kompleks, który rocznie odwiedza tysiące osób. 

 
W centrum wioski znajduje się biuro świętego Mikołaja gdzie można się z nim spotkać, porozmawiać czy zrobić sobie zdjęcie. My jak przyjechaliśmy musieliśmy chwile poczekać ponieważ Mikołaj miał przerwę. Gdy tylko przerwa dobiegała końca przy drzwiach pojawiało się coraz więcej ludzi.
Na szczęście udało się wejść :) 
 Po przejściu przez krainę lodu, ustawiliśmy się w długiej kolejce, która biegła koło ściany ze zdjęciami sławnych ludzi z Mikołajem.
 Ja nawet znalazłam zdjęcie z zespołem Nightwish.
Oczywiście spotkanie z Mikołajem jest darmowe ale jest jedn mały haczyk (jak zawsze) na terenie biura Mikołaja nie można robić zdjęć więc jak chcecie takie to trzeba sobie kupić. Wraz z Sonią zdecydowałyśmy się zapłacić za takie zdjęcie bo przecież może jesteśmy tam pierwszy i ostatni raz w życiu? 
Zdjęcie wyszło bardzo fajnie, Mikołaj był bardzo sympatyczny (jak to Mikołaj:)) i nawet powiedział nam kilka słów po Polsku.
 
Po wizycie poszłyśmy zwiedzać resztę kompleksu, na który składały się także liczne sklepy z pamiątkami. Oczywiście też kupiłyśmy coś dla siebie ;)
Przez wioskę przechodzi biała linia (której w zimie nie widać) wyznaczająca koło podbiegunowe, a także latarnie z napisem Arctic Circle :) przy której zrobiłyśmy powyższe zdjęcie.

 Wioska Świętego Mikołaja to także poczta, do której rocznie przychodzi ponad 700 000 listów ze 150 krajów. Na poczcie także można nadać kartkę lub list ze specjalnym stemplem.
Dla tych którzy chcieliby zobaczyć wszystko i jednocześnie się nie zgubić postawiono gigantyczną mapę całego mikołajowego kompleksu.


Do Mikołaja można napisać list lub go odwiedzić w jednym z trzech miejsc:
  • Drøbak w południowej Norwegii: Julenissen’s Postkontor, Torget 4, 1440 Drøbak, Norwegia 
  • Rovaniemi w Finlandii: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia 
  • Kanady: Santa Claus, North Pole, Canada, H0H 0H0 

Więcej o wiosce świętego mikołaja możecie poczytać na stronie: Santa Claus Village

2 komentarze:

  1. Ja to bym chciał spływ kajakiem na Mikołaja. Na szczescie mikolaj wie który, ten długi z NadPilice!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świat jest mały. Który to, ja też tam spływam!

    OdpowiedzUsuń