Rozwijane Menu

30 lipca 2017

Szlak Doliny Sztoły - Bukowno - kajaki, spacery, rowery - RELAKS!

Wycieczka z serii "blisko domu, a ciekawie". Za każdym razem gdy trafiam w takie miejsce, zawsze zastanawiam się ile jeszcze takich miejsc czeka... Zaledwie 40 km od Siemianowic, w miejscowości Bukowno znajduje się uroczy zakątek, przez który przepływa rzeka Sztoła.
 
Rzeka Sztoła jest dopływem Białej Przemszy. Jej całkowita długość to 13 km. Jest ona znana głównie z powodu wyjątkowo czystej wody, w której występują pstrągi.

W całości przepływająca przez las, Sztoła przez wieki tworzyła malowniczość terenu - wąwozy i urocze zakola. Miejscami kolor wody przemienia się w lazurowy co jest na prawdę niecodziennym zjawiskiem.
Rzeka rozpoczyna swój bieg wypływając z wzniesienia pokrytego buczyną, i płynie w stronę miasta Bukowno, mijając po drodze teren po byłej jednostce wojskowej oraz opuszczone osady Polis i Podpolis.
Jeżeli komuś nie wystarczy sam spacer, zachęcamy do przepłynięcia, krótkiego, 4 km odcinka rzeki kajakiem. W okresie letnim w piątki, soboty i niedziele jest taka możliwość, za jedyne 35 zł (cena za kajak dwuosobowy). 
Wydawać by się mogło, że 4 km to niewiele i nie warto płynąć, ale zapewniam Was. Warto. Rzeka ma silny nurt, masę zakoli i kilka sporej długości bystrzy.
Dojazd: Najlepiej kierować się na ul. Mostową w Bukownie tam jest kilka parkingów. W ciepłe dni można skorzystać z okolicznego Basenu miejskiego.